Deutsche Gesellschaft für Elektronenmikroskopie e.V. (German Society for Electron Microscopy) announces the Harald Rose Distinguished Lecture 2013 for outstanding achievements in the field of particle optics.

The German Society for Electron Microscopy invites the international community to propose candidates for the Harald Rose Distinguished Lecture. The prize is awarded to one person for her/his outstanding work which is still pursued today. The aim of the prize is to celebrate the work of Harald Rose. Therefore the work should cover the field of particle optics, preferentially the realm of electron microscopy. This includes work on image formation and/or energy filtering. Due to Rose's commitment to teaching, candidates who have developed new teaching concepts for topics in these fields will also be considered. There is no limitation concerning the scientific field (life science, physics, chemistry, materials science, instrumentation etc.) nor the age of the awardee. In general the work must be published. The decision will be made by an independent committee. The awardee receives a certificate, a financial award, and the honor of giving a Harald Rose Distinguished Lecture as a plenary talk. The ceremony will take place at the Microscopy Conference MC2013 in Regensburg, Germany.

Proposals including appraisal of the achievement, reprints or preprints, and short CV including list of publications of the authors should be received (by e-mail or on CD) not later than March 1st, 2013, addressed to

President of
Deutsche Gesellschaft für Elektronenmikroskopie